01 Mart 2015

Menekşeli Mektup / Mustafa KutluHACCA GİDEBİLMEK

Mekke'ye yakın Mikad mahallinde ihramı giyindik, mescitte namazı kıldık. Temettu haccına niyet etmiştik. İhramlı halimiz bir tuhaf. İnsan gerçekten dünya yükünü sırtından atıyor. Birbirimize sarıldık, biraz ağlaştık.Cenab-ı Hak inşallah haccı bize nasip eder, haccımızı kabul eder diye dua ettik. Bundan ötesinde "Lebbeyk" nidası ağzımızdan düşmedi.


Telbiye-tekbir.
Telbiye-tekbir.

Diye diye Mekke'ye vardık. Arabayı götürüp garaja çektik. Binlerce araba var, sokaklar, meydanlar her yer insanla dolu. Sen say mahşer.
Hacca karar verdiğimde başka bir hale girmiştim. Bu hal eşle-dostla helalleştikten sonra daha başka oldu. Yahu nasıl anlatsam, ihramı giyinip namazı kıldın yine bir başkalık. Yani halden hale geçiyorsun. Bir başka aleme adım atmışsın. Telbiye-tekbir derken bir coşkunluk, bir taşkınlık hali. Etrafını göremiyor, karşındakini seçemiyorsun, bir heyecan, bir telaş. (s:98)
Harem-i Şerif'e girip Beytullah'ı görünce sanki barajın kapakları açıldı; o büyüyüp büyüyüp içimize sığmayan şey gözyaşları hâlinde akmaya başladı. Ben bir şoför adamım, dilim bu kadar dönüyor, hâlimi nasıl anlatacağımı bilemiyorum.(s:99)


...Hiç günahım yok diyenin kimbilir ne çok günahı var. Bir kez gönül yıktın ise o kıldığın namaz değil. Ben kaç gönül yıktım acaba, üzerimde ne kadar kul hakkı var? Eşime, çocuklarıma, hısıma-akrabaya, komşuya, arkadaşlara nasıl davrandım. Tek tek gözden geçiriyorum. Kendisiyle yüzleşmek budur herhalde. Hesaba çekilmeden hesaba çekmek.

İşte böyle oluyor. Bir başka aleme geçmek dediğim bu. O sıra ne insanları, ne Kabe'nin etrafını çeviren sütunları, kemerleri, binaları hiçbir şeyi görmüyorsun.Etrafındaki insan selinden yükselen sesleri duymuyorsun. Bir sen varsın bir de hesap verdiğin Cenab-ı Hak. Rabbinle berabersin. Günahlara tövbe bahsi bitiyor, bu defa bitmeyen, tükenmeyen, insanı gözyaşı gölünde yüzdüren dua faslı başlıyor. Ya Rabbi beni, eşimi, evladımı, anamı, babamı, akrabamı, komşularımı, arkadaşlarımı, tüm ümmet-i Muhammedi affet... (s:102)

(Dergah Yayınları, 2013,160 sayfa)


55

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder