01 Mart 2013

40 Geceye 40 Masal - Yavuz BahadıroğluMinik kuşlarımla birlikte bir kitabı daha bitirdik. 

3 yaşında olan kızım küçük parmağıyla resimleri göstererek "anne bu ne" diye okuduğum masalı sürekli kesintiye uğratsa da, birlikte aynı masalın kahramanlarını düşlemek heyecan vericiydi.
Çocuklarımla birlikte yatmadan önce bir kitabın sayfalarında gezinmek, onlarla daha yakın duygusal bir ortam sağlıyor. Ben nasıl mutlu oluyorsam, kızlarım da bu okuma seanslarında çok mutlular ve eminim ki kitap okuma sevgisi yüreklerine yavaş yavaş kök salıyor :)Geçenlerde minik kuşum(3yaşındaki) oyuncak ayısını beşiğine yatırmış eline de bir kitap almış, masal okuyordu, masala şöyle başladı:
- Ne vaymış, ne yokmuş...
( Bir varmış bir yokmuş olan başlangıç aklında bu şekilde kalmış:)
ORASI MUŞ'TUR
...
Muş üzülmüş bu sözlere:
- Ama, demiş. Ben sizebir şey yapmadım ki!
- Daha ne yapacaktın, ortak geldin ya!
Muş boynunu bükmüş:
- Bu topraklar ne sizindir, ne de benim, demiş. Kimin malını paylaşıyoruz. Bunlarï yaratan var. Biz sadece misafiriz. Zaman gelecek üstümüzde yaşayanlar ölecek. Binalarımız değişecek, sokaklarımız yenilenecek. Hatta bir gün kıyamet kopacak, toprağa karışacağız.   Böyle bir kuvvet sahibinin malını bölüşmek bize mi kaldı? Gelin hep birlikte misafirliğimize dostça devam edelim.
Bu sözler tüm şehirlerde etkisini göstermiş:
- Haklısın Muş kardeş! Biz hata ettik, demişler ve barışmışlar.
O gün bugündür bu şehirler(Muş ve komşuları) kardeşçe yaşamaya devam eder olmuşlar. (s:244)( Nesil Çocuk, 2012, 392 sayfa)

IMG_2092

KİTABIN ARKA KAPAĞINDANBir varmış bir yokmuş, Allah’ın günü çokmuş. Günler günlere geceler gecelere eklenmiş. Ortaya “40 Geceye 40 Masal” çıkmış da çocuklar muradına ermiş. Çocuklar muradına erince, padişah, kızının o çobanla evlenmesine izin vermiş. Başlamış 40 gün 40 gece sürecek düğünün hazırlıkları...Hazırlıklar devam ededursun. Çocuklar muradına erince bulut şeklinde uçan halılar yapılmış. Bu uçan bulutlar her gece uykudan önce çocukları evlerinden alır, birbirinden güzel, heyecanlı olayların yaşandığı masal diyarına götürürmüş. Her gece ayrı bir masal yaşarmış çocuklar. Uçan bulutlar onları yeniden yataklarına getirdiğinde artık diğer geceyi iple çekerlermiş.Bu yolculukta neler neler yokmuş ki: Issız Orman, Hayırsız Ada, Kaf Dağı, Nadaska adlı ülke gibi birçok masal diyarı… Nesrin, Tombul Tavşan, Miyav Kedi, Pamuk, Bobi, Kınalı Kuzu, Ayçiçeği, Tombiş Eşek ve Gak Gak isimli birçok masal kahramanı… 
Bu kitabı alan güzel ve akıllı çocuk! Padişahın uçan bulut hazırlattığı şanslı kişilerden biri de sensin. Hadi öyleyse bin bulutuna ve tanış 40 gecenin yaşandığı diyarımızdaki masal kahramanlarımızla…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder