26 Ekim 2013

İbretli Mektuplar/Halit ErtuğrulBu da benim notum:)
"Aysel ya da Düzceli Mehmet kitaplarından 3-4 paragraf alıntılayarak, o duygu yoğunluğunu aktarmam ne mümkün. Mutlaka okunması gereken kitaplar bence. Israrla okumanızı tavsiye ederim."
Hayat GÜZEL

22 Ekim 2013

Yazmasam Ölürdüm/Ayşe Böhürler
Günümüz Yazarlarının Dilinden Edebiyat İzleri

Ahmet Altan, Ahmet Ümit, Alev Alatlı, Aslı Erdoğan, Ayfer Tunç, Ayşe Kulin, Bejan Matur, Buket Uzuner, Cihan Aktaş, Doğan Hızlan, Ebubekir Eroğlu, Elif Şafak, Fatma Karabıyık Barbarosoğlu, Feyza Hepçilingirler, Hilmi Yavuz, Hüsrev Hatemi, İskender Pala, Jale Parla, Mehmet Güreli, Metin Üstündağ, Murathan Mungan, Nedim Gürsel, Orhan Okay, Oya Baydar, Ömer Erdem, Rasim Özdenören, Sadık Yalsızuçanlar, Sadık Yemni, Sema Kaygusuz, Semih Gümüş, Sevinç Çokum, Vedat Türkali, Vivet Kanetti ve Yavuz Bülent Bakiler ile yapılan röportajlar, isim sırasına göre kitapta yer almış.

10 Ekim 2013

Kalbimizi Yeniden Yazmak-Senai DemirciSaid Nursî ne anlatırsa anlatsın, nefsin mükellefiyetini hatırlatır. Risalelerde, 'cihad' cephesi, dünyevî terbiyemizin bize dikte ettiğinden apayrı bir yerde açılmıştır. Bu cephe, kendi ölçülerimizle tanımladığımız 'Müslümanlar' ile 'kâfirler' arasında değil, kendimiz ile nefsimiz arasındadır; kalbimizle nefsimiz arasındadır.

07 Ekim 2013

Bir İki Üç Tıp - Prof.Dr.Ahmet Rasim KüçükustaFakülteyi 2010 yılında bitiren bir başka genç hekimin feryadı:
"Ben şunu gördüm ki, sizler beni doktor ilan ettiniz ama ben doktor değilim! Sadece tıp bilgilerini yarım yamalak kafasında oturtmuş, TUS'a çalışırken elinin altında çoktan seçmeli bir soru değil bir insan olduğunu unutmuş, hastanenin iş yükü hafiflesin diye her türlü ayak işine koşarken sadece birkaç ay sonra kendi başına kalacağını ve doktor olacağını görmemiş, ne kadar yetersiz olduğunu bildiği halde buna isyan etmemiş ve sözlü sınavlarda aldığı şişirilmiş notların büyüsüyle kendisini gerçekten doktor sanan birisiymişim." (s:22)