23 Mayıs 2011

Yol Hali - Nazan BekiroğluBEN, KUDÜS VE ÖLÜ DENİZÖlü bir Deniz'in üzerinden baktım ey şehir sana.

Pasaportumda boş yer kalmadı ey şehir. Mevlânâ'nın bir Şems kaybettiği Şam sokaklarından geçtim. Ölümünde bile mağrur Selâhaddîn'in, kılıcının gölgesinde uyuyan Halid Bin Velîd'in, Muhyiddin İbn Arabî'nin, sırrını tutamayan sır kâtibinin ihanetine uğramış Son Padişah'ın türbelerinden geçerek çıktığım yolculuğun sonunda sana geldim.

14 Mayıs 2011

Kalbin Ayağıyla Yürümek - Hekimoğlu İsmailBazı kimseler, “Allah” diyemiyor, “doğa” diyor, “tabiat” diyor. İlmi olan bilir ki doğayı yaratan, yöneten Allah’tır. Aslında, en fazla dindar olması gerekenler biyologlardır. İnkârcıların çok inandıkları Darwin, “Göz nasıl görür, bunu düşündükçe çıldırıyorum.” demiştir. Yani, Allah etten göz yaratmış, görüyor, Allah etten kulak yaratmış, işitiyor. Allah etten dil yaratmış, tat alıyor. İşte pek çok ilim adamının hayret ettiği, çözemediği nokta budur. Etten organlar nasıl olur da farklı farklı bu işleri yapabilir? Beyin de etten yaratılmıştır. Nasıl oluyor da bu beyin sonsuz problemler çözebiliyor? (s: 19)

05 Mayıs 2011

Asla Pes Etme - Mukadder Gemici


NEREYE GİDİYORUZ?

-Nereye gidiyoruz?

İşte yeniden soruyor, bitmek tükenmek bilmeyen bir ısrarla. Küçük bir çocuk olsa, her on dakikada bir bu sorunun sorulması anlam kazanacak. Etrafımızda oturan, bizi duyan insanlar da bize gözlerini dikmeyecek. Ama o, çocuk değil. 70 yaşında alzaymır hastası bir adam babam. Trenle Ankara’ya götürüyorum onu, ablamın evinin yakınındaki huzurevine yerleştirmeye. …