22 Ocak 2016

Uçurtma Avcısı / Khaled Hosseini


Babamın kayıtsızlığından kaçıp, ölmüş annemin kitaplarına sığınmam, böyle oldu. Bir de Hasan'a, elbette. Bulduğum her şeyi okuyordum; Rumi, Hafız, Sadi, Victor Hugo, Jules Verne, Mark Twain, Ian Fleming. Annemin kitaplarını okuyup bitirince -sıkıcı tarih kitaplarını değil, onlara pek elimi sürmezdim, bir tek romanlara, destanlara düşkündüm- harçlığımı kitaplara yatırmaya başladım. Cinema Park'ın yakınındaki kitapçıdan her hafta bir kitap alırdım; odamdaki raflar dolunca onları karton kutularda biriktirmeye başladım. (s:21)

18 Ocak 2016

İstemenin Esrarı / Muhammed Bozdağ

Güç, bileğinizde ya da beyninizde değildir; güç, Şefkatli Sahibinize yönelen acizliğinizde, kalbinizin temizliğinde ve isteklerinizin içten olmasında gizlidir. (s:20)

Allah açık kalplere rahmetini hissettirmek için mucizeler yaratır. Milyarlarca yumurtanın içerisine hapsettiği yapışkan sıvıları civcivlere, balıklara ve daha başka milyarlarca canlıya dönüştürür. Sert ve acı ağacın ince ucundan tatlı üzümü, ekşi limonu, kırmızı vişneyi uzatır.
Kullandığı paketleme sistemi inanılmazdır.

08 Ocak 2016

Kış Bahçesi / Kristin Hannah

"Bankalar şu an için kapalı. Çok fazla insan parasını çekmeye çalıştı." Annesi kanayıncaya kadar alt dudağını ısırıyor ve sonra onları bakkal dükkanına götürüyor. Burada, insanlar her ne taşıyabiliyorlarsa alıp gidiyorlar. 
Raflar neredeyse boşalmış. Fiyatlar çoktan iki-üç katına çıkmış.
Vera bunu anlamakta güçlük çekiyor. Savaş daha yeni duyuruldu, ama yine de bütün erzaklar tükendi ve etrafındaki insanlar şaşırmış ve umutsuz görünüyor. (s:339)