26 Ekim 2015

Elif Şafak / Ustam ve Ben'Derdi ki, kimseye hoyratlık etme ve kimsenin kalbini kırmasına izin verme. Ne incitenlerden ol, ne incinenlerden.' (s:78)


Cihan zamanla Sinan'ın da kendince itikatları olduğunu farketti... Yeni bir inşaata başlamadan evvel üç gün oruç tutardı. Bitirirken, bina ne kadar görkemli olursa olsun geride muhakkak bir kusur bırakırdı - ya ters döşenmiş bir çini, ya başaşağı bir taş veya kenarı kırık bir mermer. Hata orada, avamın algısından uzak ama bilen gözlere ayan dururdu. Zira mükemmellik Allah'a mahsustu. (s:158)

21 Ekim 2015

Bitkisel Kürlerle İlaçsız Tedavi / Dr.Ümit AktaşKimyasal Tıp, 2. Dünya Savaşı'nda büyük paralar kazanan kimyasal silah üreticileri tarafından savaş sonrasında kurulmuştur. Bugün kullanılan kimyasal ilaçların % 90'ından fazlası bu dönemden sonra ortaya çıkmıştır. Halen kullanımda olan en eski ilaç Aspirin'dir; o da 1897yılında bulunmuştur, yani sadece 118 yıllık tarihi vardır. Aspirin'i icat eden Bayer firmasının kimyageri Dr.Felix Hoffmann, 11 gün sonra Aspirin'i sentezlediği metodu kullanarak yeni bir 'ilaç' icat etti: Eroin! Ağrı kesici olarak piyasaya sunulan eroin, 1930'lu yıllara kadar 'bağımlılık yapmayan ağrı kesici' olarak eczanelerde satıldı. (s:8)

16 Ekim 2015

Dostluk Üzerine / Fethi Gemuhluoğlu


'Cebinizde kalan son parayla simit alıp da karnınızı doyurmayın, gidin onunla bir film yahut bir tiyatro seyredin!' (s:12)

OĞLUNA MEKTUPLAR
Oğlum, fikir arkadaşım ve derviş kardeşim Ali Bey'e,
Senden mektup alamadım. Sağ olman benim için mutluluktur. İyi işler, İslami-insani düşünceler peşinde olduğuna inanıyorum. Sen kötü, çirkin ve ayıp olanı seçmeyecek kadar güçlü ve imanlısın... Şevk içinde, düşünerek hilkati, insanı tefekkür ederek mutlulukla yaşayasın.
Sıhhatini gözet. Sonra insanı aksatıyor. Dünya nimetleri bizleri üzmemelidir. Yalın, yalnız; kendinle dost olmaya çalış. Sana yapılan her dostluğu ödemeye çalış. Hiç değilse manen öde. Dua et insanlara. Gözü yaşlı dua et. Hal-i niyazda ol.(s:63)