17 Nisan 2015

Mutlu Yaşamın Şifreleri / Ayşe Aslı TufanAllah (cc) istemezse hiçbir hekim, hiçbir ilaç derde şifa olamaz. Ne kadar servetiniz ve çevreniz olursa olsun şifa da önce Yüce Allah'tan istenmelidir. (s.27)

Kainatın sahibi, bizleri gaflet uykusundan uyandırmak için bazı musibetler verir. Allah-u Teala, kendisine sığınmamızı, el açıp yalvarmamızı ister. Bazen de isteklerimizi geciktirir ki, dünyaya dalıp kendisinden uzaklaşmayalım. (s:28)

09 Nisan 2015

Nefsin Terbiyesi / MuhâsibîBir adam 'Kurtuluş nedir?' diye sorduğunda, Peygamber (s.a.v) şöyle cevap vermişti: 'Dilini tut, evin için çalış, hatanda ısrar etme.' (s:16)

... İnsanların sana karşı en müsamahakar olanı, bir sürçme anında senin hatan için mazeret ve bahane arayandır. Mazeret için bir durum bulamazsa bu durum onu üzer ve bu durumda hatanı gizler. Senin iyiliğinde sevinir. Sevinmezse bile üzülmez. (s: 50)

08 Nisan 2015

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri / Gary Small
... Alzheimer'dan korkması da şaşırtıcı değildi. Kontrolü yitirmenin uç noktası Alzheimer'dı sonuçta ve onu alt etmenin yolu yoktu. Hastalığı erken tespit etmeye, yavaşlatmaya hatta muhtemelen ilaçlar ve yaşam tarzı ayarlamalarıyla bertaraf etmeye çalışabilirdik ama Alzheimer'a yakalanırsa nihayetinde hastalık zihnini kalıcı olarak ele geçirecekti. (s: 208)