16 Mayıs 2012

Son Düzlük - İbrahim TenekeciEdebiyatçılar, genellikle ömürlerini uzatmak için yazarlar. Meselâ Mehmet Akif Ersoy hâlâ yaşıyor, yaşamaya da devam edecek. Yunus Emre veya Şeyh Galip de öyle. Fakat bu insanların arkadaşlarını, yaşıtlarını kim biliyor? Kimse...

Biraz dikkat edince; ayakta kalan, ömrü uzayan isimlerin, edebiyata meslek değil de, mesele olarak baktıklarını görüyoruz. (s:9)

14 Mayıs 2012

"İkra!" Okuma Psikolojisi - Dr.Hamdi Kalyoncu / Dr. Fikriye OvakYaratıcı tarafından tayin edilmiş bir süre için "konaklama yeri" dünya hayatı... Bu hayatı yeterince "doğru yaşamak" için, bir de "kitap" verilmiş insanoğlunun eline... "Hayatını kullanma kılavuzu", yani Kur'an! (s: 14)

11 Mayıs 2012

Ahh Bu Cennet Kokulu Çocuklar
Akşam çizgi film izlerken abla kuzucukla aramızda geçen diyalog:


Hatice: Keşke benim adım da Lina olsaydı.Ben: Ama senin ismin çok güzel. Peygamber Efendimizin(SAV) eşinin ismi. Hem de kendisi ilk Müslüman.Hatice: Keşke ben de Müslüman olsaydım.Ben: Bunun için "La ilahe illAllah Muhammedün Resulullah" demen ve buna yürekten inanman yeterli deyip, kendisine Türkçe anlamını açıkladım.Bana Kelime-i Tevhidi tek tek söyletip tekrar ettikten sonra dedi ki:"Anne ben kaçıncı Müslüman oldum?"Beni gülümseten bu cevaptan sonra kuzucuğumu öpüp kokladım.

Ahh, bu cennet kokulu çocuklar...