27 Şubat 2007

Televizyon Çağı TV Beyaz Camın Arkası - Martin EsslinPencerelerin açık olduğu ılık bir gecede herhangi bir gelişmiş ülkenin herhangi bir şehrinin herhangi bir mahallesinde yürüyün, önünden geçtiğiniz her evden bir televizyon ekranından yansıyan mavimsi pırıltıları görürsünüz. Zaman makinesinden çıkmış bir kuşak öncesine mensup bir ziyaretçi buna, yani bütün insanların büyülenmişçesine gelip geçen görüntüleri saatlerce seyre dalmasına, pasif alıcılığa gömülmesine ne derdi acaba?

23 Şubat 2007

Hafıza Teknikleri İle Beyin Gücünü Geliştirme - Oğuz Saygın, Abdullah Maraşlı, Muhammed MaraşlıGenelde, çok iyi ve çok kötü hafıza yoktur. Eğitilmiş ya da eğitilmemiş hafıza vardır.(s: 15)

Klasik eğitim sisteminde daha çok sol lob ağırlıklı akademik bilgilere prim verilmekte, sağ lobun faaliyetleri ise maalesef ihmal edilmektedir.(s: 33)

10 Şubat 2007

Don Kişot - Cervantes…Sizin anlayacağınız, şu ünlü Lepanto* (İnebahtı) savaşında ben de vardım, değerimden çok, bir talih sonucu elde ettiğim yüzbaşı rütbesiyle katıldım çarpışmaya. Hristiyanlık için pek mutlu bir gündü o. Bütün Avrupa uluslarını, Türklerin deniz üstünde yenilmez oldukları efsanesinden kurtarıyor, Osmanlı gururunu yıkıyorduk. (s: 434)