26 Aralık 2006

Denemeler - Montaigne
Bir komutanın, birazdan saldıracağı bir kalenin yamacında dostlarıyla tamamen serbest ve rahatça, gamsızca söyleşiye dalması, Brutus’un herkesin kendisine ve Roma’nın özgürlüğüne karşı tuzak kurduğu bir sırada, gece dolaşmalarından birkaç saat çalarak kusursuz bir sessizlik içinde Polybius’u okuyup notlar alması ne hoş bir şey!

18 Aralık 2006

Çocuklar Ağlamasın - Suna TanaltayHiç seven, koruyan anne, canı gibi bildiği minicik yavrusuna küser mi? Anne-çocuk diyaloğu böyle olmaz. Annenin çocuksu ve yanlış davranışıdır bu… Çocuğun yüreğini kasıp kavuran susku cezaları verilmez. (s: 34)

14 Aralık 2006

Makul Çözüm - Prof.Dr.Nevzat TarhanKişiliğimizin bize zarar veren ve hizmet etmeyen bir yönünü değiştirmek, bilgisayar programı yazmak gibi, donanım ve çaba gerektirir. Eğer beynimizi biz kendimiz programlamazsak dış uyaranlar bizi programlar.(s: 21)

12 Aralık 2006

Sınırsız Güç - Anthony RobbinsBAŞARI:
Çok ve sık gülmek; çocukların sevgisini ve akıllı insanların saygısını kazanmak; içtenlikli eleştirilerin kıymetini anlamak ve kötü arkadaşların yoldan çıkarma girişimlerine dayanabilmek; güzeli anlamak; başkalarında en iyiyi bulmak; sağlıklı bir çocukla, güzel bir bahçe ya da saygın bir sosyal durumla biraz daha iyi bir dünya bırakabilmek; hatta bir tek kişi bile olsa, birilerinin siz yaşadığınız için daha rahat nefes aldığını öğrenmektir.

Ralph Waldo Emerson

11 Aralık 2006

Akasya ve Mandolin / Mustafa KutluAnadolu’dan İstanbul’a yönelen göç dalgasının ne boyutta olduğunu şu yükselen kavak nüfusu bile teyit ediyor. Gecekondu mahallelerinin küçük bahçelerinde büyüyen kavaklar bir tarafa, en mutena semtlerimizde, lüks apartman aralıklarında bile kavaktan geçilmiyor. Üstelik en çok dikilen de sanayide kullanılan, çabuk büyüyen, biçimsiz ve arsız Kanada kavakları. Oysa İstanbul’un kendine mahsus ağaçları var. Başta çınar, sonra ıhlamur ve erguvan olmak üzere. (s: 47)

07 Aralık 2006

İnsancıklar - Dostoyevski... Ah Varenka, “Allah rızası için…” kelimelerini duymak ve “Allah versin!” deyip hiçbir şey vermeden geçmek nasıl da acıdır. Bazen, “Allah rızası için…” hiç de o kadar kötü gelmez.

05 Aralık 2006

Ve Aşk Evliliğin Ellerinden Tuttu - Senai DemirciEşinizi mümkün olduğunca olduğu yerden daha yüksekte görmeye çalışın. Eşiniz gerçekte öyle değilse bile, sizin onu koyduğunuz yere gelecektir. (s: 85)