19 Mayıs 2006

Mutluluk Psikolojisi - Prof.Dr.Nevzat Tarhanİnsanoğlunda ölümden sonra yaşama arzusu muhtemelen kromozomlarında yazılı olarak vardır. Tıpkı midemizdeki açlık hissinin varlığı yiyecekleri gösterdiği gibi, ölmeme isteği de hayatın ölmediğini göstermektedir. İkinci hayata inanan insan ölüm korkusu stresine karşı önemli bir güce sahip demektir.(s: 110)

11 Mayıs 2006

Dersaadet - Münevver AyaşlıHadis rivayetlerine göre, İstanbul seferleri bizzat Peygamber Efendimiz(s.a.v) tarafından tebşir edilmiştir. Peygamber Efendimiz (s.a.v): "İstanbul elbette fethedilecektir. Onu fethedecek emir ne mutlu emir ve o asker ne mutlu askerdir” buyurmuşlardır. İşte İstanbul’a açılan bütün seferlerin ruhu buradadır. İstanbul’a karşı duyulan bu arzu ve iştiyak maddi olmaktan ziyade manevidir. Bütün İslam hükümdarları ve halifeleri bu hadisin mahzarı olmak istemektedirler.

04 Mayıs 2006

O ve ben - Necip Fazıl KısakürekPeyami (Safa) beni, ağzımla itiraf etmediğim halde uzaktan sezdiği ve (metafizik kaygı) diye teşhisini yapıştırdığı iç kıvranmalarım boyunca sabahlara kadar dinler ve şöyle derdi:
- Bütün söylediklerin, hep not edilecek şeyler!.. Aralarında bir tane bile aleladesi yok!..